czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 30 lipca 2021
  • wyświetleń: 483

Jak Działa DeFi i jaki ma wpływ na tradycyjne finanse

Materiał partnera:

DeFi, czyli w pełnym tego słowa znaczeniu zdecentralizowane finanse. Świat, w którym każdy może tworzyć przejrzyste, uczciwe i efektywne produkty finansowe, dzięki którym banki, wielkie instytucje finansowe, pożyczkodawcy czy firmy ubezpieczeniowe w formie, w której funkcjonują obecnie, nie są potrzebne. Wchodzimy do świata, w którym nie potrzebujemy już zaufanej trzeciej strony, bo tym przecież są banki i inne instytucje finansowe. Rolę pośrednika powoli zaczyna przejmować blockchain.

Właśnie na tym polega DeFi. Innymi słowy, jest to segment w branży blockchain i kryptowalut, który chce przekształcić scentralizowane struktury finansowe, które mamy obecnie, w struktury zdecentralizowane, bez zaufanych stron trzecich, realizowane na podstawie inteligentnych kontraktów lub inteligentnych umów, w ramach blockchain, gdzie pisemny i niezmienny zapis każdego podjętego działania jest przejrzyście odzwierciedlony.

Rozwój tej branży jest imponujący, praktycznie co miesiąc możemy czytać o nowych projektach i nowych osiągnięciach, których dokonują projekty DeFi. Jesteśmy dopiero w początkowej fazie tego procesu, a już kreatywność globalnej społeczności kształtuje alternatywne wersje niemal wszystkich istniejących produktów finansowych. Wyobraź sobie, że musisz uzyskać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zamiast iść do banku, można wejść na platformę DeFi i złożyć wniosek o pożyczkę. Warunki tego kredytu są dość jasne i przejrzyste. Wszystko dzięki temu, że pożyczka będzie kontrolowana przez publiczny i niezmienny inteligentny kontrakt.

Wszystkie działania wykonywane na platformie są również widoczne i niezmiennie zapisane na blockchainie. Możesz nie mieć wiedzy, aby zweryfikować wiarygodność usługi DeFi, ale dzięki jej funkcji przejrzystości, tysiące oczu będzie mogło ją zbadać i zakwestionować, ostrzegając Cię o jej nieprawidłowym działaniu, jeśli tak się stanie. Dzięki DeFi nie będziesz musiał być w banku, nie będziesz musiał nosić dziesiątek papierów, stać w kolejce do ich oddania i czekać tygodniami na odpowiedź. Zamiast tego, z wygodnej kanapy, za pomocą swojego smartfona, możesz przeprowadzić cały proces i otrzymać pieniądze na własność. Co więcej, nie będziesz musiał się przejmować, że ktoś Cię oszuka, bo nie ma takiej możliwości, nawet w sytuacji gdyby ktoś bardzo tego chciał.

Skąd się wzięło DeFi?Ustaliliśmy już, że pomysł zdecentralizowanych walut powstały dużo wcześniej, ale to dopiero Bitcoin zamienił te pomysły w rzeczywistość. Rozkwit projektów DeFi możemy w dalszej części przypisać Ethereum. Inteligentne kontrakty pozwoliły programistom na stworzenie na blockchainie wszystkiego, co tylko sobie wymyślą. A to, co zaczęło się jako eksperyment, teraz staje się ruchem samym w sobie, zdecentralizowanym ekosystemem finansowym, który obraca miliardami dolarów każdego miesiąca. Rok 2020 był przełomowy dla całej branży DeFi, bo to w tym roku przeżyliśmy prawdziwe boom na rynku. Narodziło się wiele nowych projektów, wiele nowych rozwiązań, dzięki którym mamy teraz rynki płynności, systemy pożyczkowe i zdecentralizowane giełdy (DEX), a nawet mosty pozwalające przesyłać pieniądze między różnymi blockchainami. Jest to tym bardziej spektakularne i imponujące, bo jesteśmy dopiero na początku tej drogi i jest niesamowitym myśleć, co nas czeka w przyszłości i jak bardzo może to zmienić nasze dotychczasowe życie.

Czy DeFi może zastąpić banki?Może być problematyczne, aby z powodu DeFi zostały zamknięte banki, tak raczej nie będzie, tak jak telewizja, prasa czy radio nie zniknęły przez YouTube. Nie zniknęły, ale zostały bardzo mocno ograniczone, ich zasięgi zmalały, widownia przeszła do Internetu. Podobnie może być z bankiem i tradycyjnymi finansami, one pewnie nie znikną, ale liczba ich odbiorców może się znacząco ograniczyć. W efekcie końcowym spowoduje to, że banki, o których mówimy, zmienią swoją funkcję w gospodarce, ciężko przewidzieć jak to będzie wyglądało w przyszłości, ale jednoznacznie możemy stwierdzić, że za kilka lat, aby dokonać przelewu środków pieniężnych, nie będzie musieli wykorzystywać do tego celu banków, wszystko będzie dużo prostsze i tańsze dzięki blockchainowi. Wkrótce możemy zobaczyć, że oba modele, scentralizowany i zdecentralizowany, doskonale ze sobą współistnieją, przy czym każdy ma swoją grupę docelową i jest używany do zupełnie różnych celów.

To pokazuje, że musimy zdawać sobie sprawę z istnienia tego typu zdecentralizowanych usług finansowych, i nie ignorować tego świata. Rewolucja już puka do naszych drzwi i warto w niej uczestniczyć. Podobnie było kiedyś z Internetem, telefonami czy chociażby trwającą rewolucją mediów, które coraz bardziej zwiększają swoją widownię w Internecie i na różnego rodzajach kanałach społecznościowych. W przypadku DeFi istotną różnicą jest to, że aby uczestniczyć w rozwoju tego segmentu, konieczne jest posiadanie kryptowalut, które zostały stworzone do zarządzania czy też zabezpieczania sieci, dlatego udział w tym systemie dla wielu osób partycypujących w tych projektach może okazać się dużym sukcesem finansowym.

Jak rozpocząć przygodę z DeFi?Naprawdę istnieje wiele sposobów, aby zacząć swoją przygodę z DeFi i być może jest to jeden z powodów, dla których tak wiele osób jeszcze tego nie zrobiło, faktem jest, że kryptowaluty i blockchain to bardzo złożony temat. Wiele osób podchodzi do tego w zły sposób i uważa, że musi wiedzieć wszystko, zanim zdecyduje się zdeponować tam pieniądze. To błędne założenie, bo nie jest możliwe zrozumienie wszystkiego, do dzisiaj tylko garstka ludzi na świecie wie, jak dokładnie funkcjonuje Bitcoin. Ile osób dokładnie zdaje sobie sprawę, jak działa system bankowy? To niewielki procent ludzi, którzy codziennie używają swojej karty kredytowej w sklepie. Wracając do DeFi i kryptowalut wszystko zaczyna się zmieniać i wreszcie użyteczność zdecentralizowanych aplikacji poprawia się na tyle, że każdy może z nich korzystać bez konieczności nauki programowania.

Być może jednym z najłatwiejszych sposobów na start w tym świecie jest otwarcie konta w serwisach takich jak BitcoinRevolution czy Binance, które w prosty i przejrzysty sposób umożliwiają zakup i handel kryptowalutami takimi jak Bitcoin czy Ethereum. Następnie przelanie swoich zakupionych kryptowalut na portfel Bitcoin lub Metamask. W ten sposób możemy szybko i bezpiecznie dołączyć do środowiska DeFi.

Stablecoiny czyli podstawa DeFiStablecoin to token cyfrowy stworzony w celu utrzymania stabilnej wartości. Najczęściej są one powiązane z walutą fiducjarną np.: Euro lub jakimkolwiek innym produktem posiadającym wartość. Może to być wszystko złoto, srebro etc. Mogą być również wspierane przez inne aktywa kryptograficzne lub, rzadziej, przez algorytmy gwarantujące jego stabilną wartość. W środowisku, w którym zmienność jest bardzo wysoka, posiadanie instrumentu, który pozwala uniknąć tych silnych wahań cen, jest niezbędne dla większości inwestorów czy też graczy grających na giełdzie. Stablecoiny umożliwiają trzymanie swoich pieniędzy na blockchainie bez konieczności konwertowania ich na walutę fiat, zapewniając brak ryzyka związanego z wahaniami kursowymi.

Bezpieczeństwo na blockchain, jak jest naprawdę?Choć prawdą jest, że bezpieczeństwo na blockchain jest doskonałe, prawdą jest również, że nie jest nieomylne. Najlepszym tego przykładem mogą być różne projekty DeFi, które ucierpiały z powodu problemów bezpieczeństwa związanych z ich inteligentnymi kontraktami, co doprowadziło do kradzieży milionów dolarów z ich platform. Problem jest tym poważniejszy, że bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, od dobrego kodowania i konstrukcji przez twórców protokołu danego narzędzia. Dlatego dobry projekt nieustannie szyfruje, przegląda i audytuje swoje inteligentne kontrakty. W ten sposób, jeśli wykryje błąd, poprawi go szybko i bez komplikacji dla swoich użytkowników.

Innym problemem jest zwyczajna ignorancja użytkowników i inwestowanie lub korzystanie z projektów, które nie posiadają żadnego audytu czy też przeglądu. Dlatego bardzo ważna jest analiza i weryfikacja narzędzi czy też projektów, na które chcemy zdeponować swoje środki i odrzucenie ślepej wiary, że wszystko będzie w porządku, jest duże prawdopodobieństwo, że możemy stracić pieniądze i warto o tym pamiętać. Pomoże to ochronić nasz kapitał przed stratą.